KRÁL DRONŮ 2018

Vytiskněte si svůj rc model

 

Možná to zní jako naprosté sci-fi, nicméně je to realita! Dnes jsme schopni pomocí 3D tiskáren vytisknout od malých dílků určených pro domácnosti, přes průmysl až po lékařství. Bylo jen otázkou času, že nějakého modeláře napadne vytisknout přímo rc model. Technologie 3D tisku nabízí pro modelářské užití velmi široké možnosti.

 

Parta kluků z Brna způsobila přímo revoluci, když dostali nápad, že použijí doposud ultramoderní 3D tiskárnu pro vytištění modelářského modelu letounu Spitfire. V tomto článku si řekneme, jaká byla cesta od zrodu myšlenky až po realizaci finálního modelu.

 Konstrukce

Celé konstruování trvalo téměř 2 měsíce intenzivního vývoje, kdy hlavním oříškem bylo dosažení poměru pevnosti a váhy. Kdo se v modelářství vyzná, dá za pravdu, že harmonizování těchto veličin je jedno z hlavních kritérií pro létání. Nicméně se vše podařilo a první prototyp byl na světe a nezbývalo nic jiného než jej zalétat.

Dalším úkolem konstruktérů bylo elegantně vyřešit zprvu nedomyšlené řešení, které se týkalo zabudovaných baterií v křídlech, které dodávaly na pevnosti. Postupem času se jim podařilo dosáhnout takové pevnosti, že zmíněné baterie bylo možno přesunout do přídě. Toto řešení dopomohl vyřešit problém s vyvážením.

 Nevýhoda 3D tisku

Tak jako vše má i stolní 3D tisk své limity, u „modelařiny“ je to především menší pevnost a houževnatost běžného tisku z tavených termoplastů. Dalším závažným problémem bylo při vývoji nalezení správného nastavení tisku a vhodného materiálu. Na závěr se v této fázi uchýlil k poměru 1:12, který je nutný pro dodržení pravidel Aces Aircombat.

Ve své podstatě se jedná o skládačku, kterou by měl průměrně zručný jedinec zvládnout. Pro ty, kteří si na to netroufají je k dispozici detailní manuál ve formě PDF a videa.

Je však důležité připomenout, že Spitfire ani Mustang nejsou modely určené začátečníkům, jsou spíše určeny pro středně pokročilé piloty. Hlavní výhoda přicází v okamžiku, kdy havarujete, jednoduše si můžete vytisknout náhradních díl a létáte dále.

 

Oblíbenost v Evropě i USA

Celého projektu si víceméně všimli tady v Evropě a v USA. Nadějný konstruktér hovoří, že mu tento úspěch dodal plno energie pro další vývoj. Ohlasy od zákazníků a v modelářských diskusích jsou vesměs kladné!

Pokud jste více modelář, než 3D tiskař, tak jistě dáte přednost spíše nějakému ověřenému e-shopu s rc modely, kde si vyberete to své. Zkusit můžete například Astra model, kde je k sehnání od A – Z pro modeláře.

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!