KRÁL DRONŮ 2018

Vybrat správné lepidlo je někdy věda

Zkušený modelář si již v lecčem poradí, bohužel začátečníci to mají podstatně těžší. V tomto článku se podíváme na několik metod, jak lepit dohromady díly při montáži a stavbě RC modelu. Tak se vrhněme do práce, ať se co nejdřív můžete pustit do svého modelu. Nejdřív jsem se rozhodl popsat ty nejzákladnější metody, tedy suché zipy, později se dostaneme k epoxidovým a kyanoakrylátovým lepidlům.

Samolepící suchý zip

Se "sucháčem" se potkat snad každý, koupit ho můžeme skoro v každé galanterii. Před použitím tohoto řešení bych chtěl spíše varovat, protože e nejedná o nijak zvlášť pevný materiál. Během používání se totiž opotřebuje a při jeho použití je nutná další opora. Pokud chcete suchý zip, doporučím spíše Dual Lock.

Samolepící suchý zip Dual Lock

Již v předchozím odstavci jsem doporučil tento "sucháč" před klasickým, protože má velmi vysokou pevnost. Na pevnost je potřeba myslet, při demontáži můžete poškodit samotný RC model, takže je lepší dávat menší části. Jeho nevýhodou je lepidlo, které je bohužel slabší, než spoj, tudíž je vhodné Dual Lock pojistit například epoxidem.

Oboustranná silně lepící páska (čirá)

Doma ji máme snad každý, řeč je o oboustranné lepicí pásce. Zalepit s ní lze opravdu hodně věcí, nicméně výhoda tkví v opakované "rozebíratelnosti".

Polyuretanová lepidla typu PUREX

Není modeláře, který by toto lepidlo neměl doma. Na trhu jich je mnoho a není problém je sehnat. Před koupí si ale rozmyslete, kolik lepidla skutečně potřebujete, protože velmi rády vysychají. Nejčastěji je modeláři používají k lepení dřeva i EPP a XPS plastů. Druhy lepidel PUREX:

  1. Purex Rapid – Jedná se o vysoce pěnivé lepidlo, hodící se k lepení EPP dílů nebo tam, kde k sobě díly přesně nedoléhají a potřebujeme, aby lepidlo vypěnilo a zaplnilo mezery.
  2. Purex Classic – Oproti Rapidu je podstatně méně pěnivé a je vhodné pro lepení balzy nebo překližky. Použijeme ho v případech velmi přesné práce, protože nepění, jsme schopni dosáhnout precizní práce a ne nějaké "upatlaniny".
  3. Purex Elastic – Pružný, měkký a vhodný k lepení EPP plastů.
  4. Purex slow – Má velice obdobnou charakteristiku jako Rapid, nicméně pomaleji tvrdne.

Dvousložková epoxidová lepidla

Příprava tohoto lepidla spočívá ve smíchání plnidla a tvrdidla. Po důkladném promísení máme čas na práci podle druhu lepidla a lepení, které nás čeká. Můžeme totiž volit doby vytvrdnutí od 5-60 minut. Lepidla na bázi epoxidu jsou vhodné k lepení velmi namáhavých spojů. Tvrdnoucí epoxidové lepidlo produkuje poměrně dost tepelné energie, takže a závěr malý TIP: Pokud si rozmícháme větší množství tohoto lepidla, dříve vytvrdne. Vhodné pro lepení RC modelů.

Tavná lepidla

Méně častým lepidlem je tzv. tavné, které se nanáší speciální tavnou pistolí. Tento druh lepení se používá k přichycení servomotorů do EPP modelů nebo k fixaci vodičů. Pokud se chceme tohoto lepidla zbavit, stačí použít technického lih.

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!