KRÁL DRONŮ 2018
 • Žhavé novinky na trhu

  Žhavé novinky na trhu

  Monitorujeme to nejlepší, co přichází na trh RC modelů

  Chci číst více

 • Odborné návody

  Odborné návody

  Radíme, jak poladit a vylepšit vašeho miláčka

  Chci číst více

 • Vyberte si to své

  Vyberte si to své

  U nás zjistíte, který RC model bude ten pravý

  Chci číst více

 • 01
 • 02
 • 03
/ 03

Co u nás najdete

Husté videa

Husté videa

Neuniknou vám nejnovější unpackingy, recenze a DYI tutoriály!
Slevy

Slevy

Pravidelně uvádíme nejlevnější modely ve výprodejích
Poradna

Poradna

Chcete začít s RC modely? Dostaneme vás do toho!

Rozdíl mezi rastrem a vektorem

Víte, co je to vektor nebo naopak rastr a jaký je mezi nimi rozdíl? Mnoho lidí možná tuší, že se jedná o "nějaký" parametr obrázků. Pojďme si o této problematice něco říci.

příslušenství k rc modelům

Obecně se rozlišují pouze dva druhy grafických formátů a to vektory (křivky) a rastry (bitmapy). Od sebe se odlišují zejména v tom, že rastrový formát obsahuje grafickou informaci v mřížce obrazových bodů a definuje se rozlišením v magapixelech (Mpix). Kdežto vektorový formát zobrazuje grafickou informaci pomocí sady matematicky definovaných bodů, křivek v osách X a Y.

Vektor a rastr v praxi

Vektory mají výhodu v tom, že je můžeme zmenšovat nebo zvětšovat, jak chceme, nedochází totiž ke ztrátě kvality a "čitelnosti". Naopak u rastru si to dovolit v žádném případě nesmíme a hodí se spíše pro ukládání fotografií nebo výkresů. Další odlišení je ve vytváření jednotlivých formátů, protože vektor musíme nakreslit kdežto rastr je výstupem standardního digitálního foťáku. 

Jak vytvoříme z rastru vektor? 

Jednoduše, pomocí dostupných softwarových nástrojů, které dokáží automaticky překreslit rastrový formát na vektorový. Pokud potřebujeme přesnou kresbu, nezbyde nic jiného, než kreslit ručně v tom nám moc softwarů nepomůže. Existuje však Corel Draw, který umí současně pracovat s rastrem a vektorem a těžit z jednotlivých výhod obou formátů.

příslušenství k rc modelům

Jak poznat rastr a vektor?

Pořád se bavíme o vektoru a rastru víme, co to znamená a jak s nimi pracovat ale zapomněl jsme na to důležité a to, jak je identifikovat. U rastrů je to poměrně jednoduché, nejčastěji jsou to obrázky ve formátu (.jpg, .bmp, .tif, .gif nebo .png). U vektroů to je složitější se nachází ve formátech (.ai, .cdr nebo .dwg). Specifickám případem jsou rastry vložené do vektorových souborových formátů. Překvapením je, že takový "obyčejný" .pdf dokáže přenést a zároveň uchovat oba formáty a lze zobrazit na všech počítačích.

Pokud hledáte radu, týkající se například poruchy RC modelu nebo dostupnost náhradního dílu obraťte se na speciality z e-shopu astramodel.cz.

 

Tagy: rc modely, astramodel, rc auta, drony, příslušenství k rc modelům, rc modely náhradní díly, dronyrc letadla

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!