KRÁL DRONŮ 2018

Řešení problém přetíženého BEC obvodu

Stalo se vám někdy, že jste nad svým modelem ztratili kontrolu? Pokud ano, většinou to konči havárií, ale kolikrát zjistíte, že vše fungovalo, jak mělo. To je problém, ale má logické vysvětlení, a to výpadek BEC obvodu v regulátoru. Této problametice se budeme v tomto článku věnovat.

rc letadlo

BEC obvody a jejich přetížení

Tento obvod slouží k přeměně napětí pohonného akumulátoru na napětí, vhodné pro napájení dalších částí modelu (servo, přijímač). Nejčastěji operuje s 5-6V a zatížitelností 1-2A.

Během určitých manévrů můžeme pozorovat proudové špičky, které se mohou v jeden čas sejít, přetížit BEC obvod a způsobit restart. Tato špička trvá jen velmi krátký časový úsek, proto po ní není ani památky v podobě spálení.

Prevence restartu BEC obvodu

Abychom tomuto jevu předešli, je potřeba obvod dimenzovat. Je lepší použít nezávislý obvod, protože při přetížení nedojde k vyřazení řízení modelu. Dále je vhodné znát proudové odběry serv. Dalším jištěním může být instalace kondenzátoru do volného kanálu přijímače. Kondenzátor je poté normálně nabitý a při výpadku funguje jako nouzový generátor, napájí serva a přijímače.

rc letadlo

Poslední volbou, jak odstranit možnost výpadku napájení je osazení napájení přijímače a serv. V tomto případě dojde k odstranění problému se špičkovým přetížením BEC obvodu. Jak to udělat? Jednoduše, a to použitím přijímačové baterie, kterou si můžeme vyrobit spojením několika NiMH článků. Musíme počítat se zvýšením celkové hmotnosti a údržbě dvou akumulátorů. Existuje i druhá varianta, a to vyměnit stávající serva za vysokonapěťové (7,4V) a dky tomu používat dvoučlánkový LiPol akumulátor.

Pokud sháníte, kde tyto součástky do rc letadel sehnat, obraťte se na web Astramodel s kompletním sortimentem, rc modelů, dílů a pomůcek pro modeláře.

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!