KRÁL DRONŮ 2018

Recenze letadla: Parkzone Radian Pro

Dnes je tady model od výrobce, který převzal marketingový slogan od společnosti Nike. Proč? Tvrdí totiž o svých modelech, že jsou „Just fly“, kdežto Nike „Just do it“. Když si to přeložíme do češtiny, tak slogan modelů Parkzone zní, „leť“! Model je totiž hotový a téměř připravený k letu. Recenze se bude týkat modelu a Radian Pro, který otestujeme. 

Design a parametry

Radian Pro je téměř dvoumetrový elektrovětroň z Z-Foam od Horizon Hobby a je nástupcem modelu Radian. Předchůdce by určen zejména začátečníkům, protože jeho výhoda spočívala v tom, že se ovládat pomocí směrovky a výškovky. Pro mnoho uživatelů je to ovšem velká nuda a pořádný krok dozadu. Je tedy důležité hned v úvodu zmínit, že by Radian Pro neměl být prvním modelem, doporučují spíše jako druhý, pokud zvládáte trenéry typu Beta 1400.

Společnost Parkzone se vyznačuje perfektním zpracování a balením. Stejně jako ostatní modely je Radian Pro dodáván v rozměrné krabici, která je celkem předimenzovaná, je totiž dvakrát tak velká než u jiných modelů. Všechny části jsou uloženy v předlisovaných místech a jištěny různými výlisky, takže je zaručena odolnost vůči poškození během přepravy. Krabici lze také použít jako zimní útočiště, stačí pouze model rozebrat, což je jednoduché.

Při vývoji byl kladen opravdu velký důraz na dobré chlazení. Nasávací otvory jsou:

  • Na přední části trupu. 
  • Na překrytu kabiny. 
  • V otvoru v kuželu vrtule. 

Horký vzduch je naopak odváděn pryč pomocí perforovaných dvířek. Pod dvířky jsou důležitá serva výškovky a směrovky. Místa tam není moc, a proto je nutné při osazení většího přijímače uříznout kousek vyčnívající hmoty a vytvořit si dostatečný prostor.

V předešlém odstavci je zmínka o servech, pojďme se podívat trochu detailněji na tato zařízení.

Model Radia Pro je osazen šesticí serv:

  • 2x analogová s plastovými převody pro směrovku a výškovku.
  • 4x  digitální v křídlech s kovovými převody. 

Regulátor je použit od společnosti E-flite 30A s 3,5A BEC obvodem, dostatečně dimenzovaný pro tento rc model a samozřejmě je naprogramovaný se zapnutou brzdou, motor velikosti 480 má 4mm hřídel, která se dá objednat jako náhradní díl v případě pádu a jejím ohnutí. Životu důležitá součást, tedy akumulátor je zde Zippy compact 1500 mAh 35C hmotnost 995g, nicméně doporučená je baterie o kapacitě 1300mAh, na kterou je i koncipována šachta v kabině a vyvážení celého modelu.

Závěr

Radian Pro je na velmi vysoké úrovni zpracování s poněkud vyšší cenou, která je bohužel opodstatněná. Velkou pochvalu si zaslouží obal a zpětná rozebíratelnost modelu a dělené křídlo, díky kterému je model při přepravě skladný. Nevýhodou je však málo místa v prostoru pro přijímač a poměrně krkolomné zapojování serv křídel, ale jak se říká, vše má své mouchy.

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!