KRÁL DRONŮ 2018

Recenze elektrovětroně: Multiplex Solius RR

To tady ještě nebylo, řeč dnes bude o elektrovětroni Multiplex Solius RR. Model je vyroben z “bublin“, z důvodů snadné manipulaci přenositelnosti. U jiných modelů se můžeme setkat s křehkostí, která je může při manipulaci a přenosu značně poškodit. Po značce multiplex jsme sáhli proto, že se jedná o prověřeného výrobce, který vypouští na světlo světa pouze kvalitní kousky.

Solius je všestranný, lze s nim, jak klidně létat v termice, tak dynamicky s akrobatickými obraty. Rozpětí modelu činí 216 cm, délka 110 cm a letová hmotnost 1,25 - 1,5 kg. Naše verze RR je osazená motorem Permax 3516 s 850 otáčkami na volt a sklopkou 12x6, 40A regulátorem a 4 kusy mikroserv. Multiplex je osazen akumulátorem 2200 mAh tříčlánek Black Magic. 

Let

Model je při letu velmi stabilní, neprojevují se žádné nežádoucí jevy. Menší problém se projevuje při zatáčení v nízkých rychlostech, kdy zatočíme po větru, pak se můžeme dostat pod pádovou rychlost. Pohonná jednotka má dostatečný výkon pro svižné stoupání, je třeba podotknout, že to není hotliner, je to rekreační model. Model přesně reaguje na povely a je snadno čitelný.

Motor Permax

Při pohledu na motor spatříme značku Permax. Ten se pyšní papírovým parametrem odběru 12x6 vrtulí, 27A a špičkový max. 15s 35A. A to tak, že uskutečníme přesně minutový motorový let tak, jak se létá, tzn. část na plný plyn (starty a stoupání), část na polovic (vodorovný let) a část jen tak pošolíchaný plyn, např. při přiblížení na přistání, které je krátké atd. Z plně nabité baterie jsme za onu minutu odebrali 350mAh, zjištěno zpětným dobitím na plnou kapacitu. A z tohoto vyšlo, že průměrný odběr Soliusu je 21 ampér, tedy 2200 mAh baterie vystačí na zhruba 6 minut motorové letu a to je až několik desítek minut plachtění. Např. dneska to tak nosilo, že nebyl problém 10 minut letu na onu minutu na motor a to není žádné udržet se tam za každou cenu co nejdéle, prostě zábavné létání i na dynamiku. U motoru je jeden malý háček a to že se extrémně zahřívá, po letu je opravdu hodně horký, což není dobré - asi je to způsobeno malými chladícími otvory, zřejmě potom osadíme duralový turbokužel, to by mělo pomoct. Zatím to nevadí, motorové lože se netaví, ale jistě to neprospěje životnosti motoru.

Závěr

Jedná se o opravdu povedený, nebo spíše jeden z nejlepších elektrovětroňů. Ale když půjdeme kolem a kolem, stejně mu nejvíc sluší Tohle Soliusu sluší pohodové kroužení s občasným vložením rychlého průletu s trochou akrobacie. Ale létání s větroněm není o tom, šlapat na pilu a létat velmi dynamicky. Jako přistávací plochu doporučím střižený trávník, poté se elegantně sveze ještě 10 m. V případě, delší trávy model trpí, doporučujeme tedy spodní část trupu opatřit ochranou vrstvou.

 

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!