KRÁL DRONŮ 2018
 • Žhavé novinky na trhu

  Žhavé novinky na trhu

  Monitorujeme to nejlepší, co přichází na trh RC modelů

  Chci číst více

 • Odborné návody

  Odborné návody

  Radíme, jak poladit a vylepšit vašeho miláčka

  Chci číst více

 • Vyberte si to své

  Vyberte si to své

  U nás zjistíte, který RC model bude ten pravý

  Chci číst více

 • 01
 • 02
 • 03
/ 03

Co u nás najdete

Husté videa

Husté videa

Neuniknou vám nejnovější unpackingy, recenze a DYI tutoriály!
Slevy

Slevy

Pravidelně uvádíme nejlevnější modely ve výprodejích
Poradna

Poradna

Chcete začít s RC modely? Dostaneme vás do toho!

Nebojte se terénu, Traxxas TRX-4 Tactical unit!

Jste milovníky RC modelů? Máte rádi off-road? Právě teď máte jedinečnou možnost brousit si zuby na zbrusu novou hračku od společnosti Traxxas. Jedná se o model TRX-4 s přívlastkem Tactical unit! Co to znamená? Je to zkrátka pecka! Tak jako správné obrněné taktické vozidlo je i Traxxas skoro nerozbitný, zároveň má spoustu technických vychytávek, které se používají ve skutečných off-roadech (nápravová převodovka, uzávěrka diferenciálu,…). Tento model je natolik fantastický, že jsme se mu rozhodli věnovat celý článek, ve kterém detailně popíšeme ty nejzajímavější konstrukční řešení.

rc model traxxas

Rám

Aby by se docílilo co nejmenšího zkrutu karoserie, je potřeba mít vyztužený rám. Pro vyztužení rámu se nejčastěji používá legovaná ocel. Traxxas není žádné ořezávátko a jeho rám je tvořen ocelovými žebřinami, které minimalizují jakýkoliv zkrut. Rozvor kol lze individuálně upravit, což není nic nového.

rc model traxxas

Karoserie

Karoserie se hodnotí podle tří základních aspektů. Prvním aspektem je tuhost, nosnost a hmotnost. U modelu TRX-4 se technikům povedlo vytvořit karoserii s výbornými užitnými vlastnostmi, což má za následek nízko položené těžiště, které se projeví na stabilitě při jízdě terénem.

 

Podvozek

Co by to bylo za taktické vozidlo, kdyby zapadlo v jakémkoliv menším terénu. Kromě výborného žebřinového rámu má také neméně skvělý podvozek, na kterém si technici dali opravdu záležet a vymazlili jej do posledních detailů. Podvozek modelu Traxxas TRX-4 je vybaven: 

 

Nápravovou převodovkou (redukce)

S tímto pojmem se nejčastěji setkáváme u nákladních vozů, které potřebují občas vjet do těžšího terénu. Tato převodovka umožňuje zvýšit točivý moment za účelem průchodu terénem. Jedná se o staré řešení, nicméně velmi efektivní. Traxxas má tyto redukce dokonce hned 4 (každé kolo). Toto řešení přineslo:

 • Snížení torzní síly.
 • Vyšší světlou výšku.
 • Snížení namáhání převodového ústrojí.

rc model traxxas

Uzávěrkou diferenciálů T-lock

Diferenciál jako takový umožňuje vůbec zatočit, tedy umožní odlišné otáčky levého a pravého kola na jedné nápravě. Uzávěrky diferenciálů navíc umožňují přenášet točivý moment na obě kola. U modelu Traxxas se uzávěrky ovládají 3-polohovým přepínačem na vysílači. Dle podmínek si můžete vybrat:

 • Přední a zadní diferenciál – odemknutý.
 • Přední diferenciál – uzamčený.
 • Přední a zadní diferenciál – uzamčený.

rc model traxxas

Tlumiče Traxxas GTS

Tlumiče ve spojení s pružinami dodávají vozidlu ideální trakci přítlakem všech 4 kol na povrch a umožňují vozidlo stabilizovat při průjezdu nerovností. Model Traxxas má nové olejové tlumiče od stejnojmenného výrobce. U tlumiče je možné nastavit:

 • Předpětí pružiny pomocí matice a dvojice těsnících o-kroužků. 
 • Změnit rozvor kol. 
 • Nastavit účinnost pomocí viskozity oleje.

rc model traxxas

Pneumatiky Canyon Trail 1.9" (48 mm)

Pneumatiky umožňují přenést výkon na kola Traxxasu a také odtlumit část otřesů od vozovky. V tomto případě jsou použity pneumatiky Canyon Trail 1.9" s maketovými disky. Primárně se jedná o pneumatiky, které jsou uzpůsobeny pro jízdu v těžším terénu.

 

Převodovka

Převodové ústrojí nám umožňuje řadit rychlostní stupně. Děje se to pomocí planetových převodů. U RC modelů jsou převodovky pouze dvoustupňové, Traxxas není výjimkou. V tomto případě si můžeme vybrat pomocí kolébkového přepínače na vysílači, zda chceme pomalý nebo rychlý převod.

rc model traxxas

Vodě i prachu odolná konstrukce

Abyste si mohli vychutnat jízdu v terénu bez ohledu na počasí, je Traxxas osazen voděodolnou elektronikou. Od této chvíle se nemusíte ohlížet, jestli není někde louže, sníh, bláto nebo prach. TRX-4 je připraven na vše.

 

Do této chvíle byla řeč čistě o hardwarových konstrukčních řešení a dílech. Pojďme se jen tak rychle podívat na řešení, která se starají o precizní ovládání a usnadnění samotné jízdy. Model je osazen novým elektronickým regulátorem XL-5 HV, který má 2 profily:

 • Trail-umožňuje velmi jemné řízení a plynulý rozjezd.
 • Crawl-určeno pro jízdu na skalách.

 

Tempomat

Tuto funkci zná většina z automobilového průmyslu, v dnešní době již v adaptivní verzi. Zkrátka tempomat nám umožňuje udržovat nastavenou rychlost. Traxxas umí totéž. Tato funkce se perfektně hodí  případech, kdy popojíždíme v koloně na závodním okruhu.

 

Traxxas TRX-4 Tactical unit je po technické stránce naprosto brilantní RC model, který bude jen tžko hledat konkurenci. Domnívám se, že způsobí revoluci a pohne se zamrzlými ledy ostatních výrobců. Uvidíme, každopádně doufám, že vás tento článek navnadil a budete uvažovat o koupi. Rozhodně stojí za to!

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!