KRÁL DRONŮ 2018

LOSI Night Crawler

Dnes se podíváme na rc model, který je cílen na pomalou jízdu v terénu a překonávání poměrně značných překážek, díky jeho velkým kolům. Sám název napovídá, že se novinka od značky LOSI nebude bát těžkého terénu. Tento model je určen trpělivým milovníkům rc modelů, protože trpělivost je potřeba, když vybíráte vhodnou cestu těžkým, takřka neprůjezdným prostředím.

Samotný Crawler má rozměry (44 x 25 cm), hmotnost výrobce uvádí na hranici 2 kg. Součástí balení je návod, základní sada klíčů na údržbu, nicméně zkušený modelář ví, že tyto klíče se použijí jen při opravdové nouzi a rádio Spektrum, verze DX2E. Jelikož lze Night Crawler osadit velkou spoustou akumulátorů a nabíječka, bohužel nejsou součástí balení, takže si jej budete muset zvolit dle vlastních preferencí, což někdy není úplně ně škodu. Při výběru je dobré zohlednit také pomalou jízdu, díky které nehrozí poškození obalu akumulátoru od letících částí terénu.

Malý typ ohledně výběru vhodné baterie, protože není v balení. Nebojte se, můžete použít například NiMH akumulátor (6 článků) nebo LiPol akumulátor (2 články). Night Crawler odebírá zhruba 5-20 A elektrického proudu, záleží na stylu jízdy a sklonu povrchu. Rychlým počtem se dostanete zhruba na 30minutovou jízdu na jedno nabití s 5000 mAh akumulátorem. Kdo chce jezdit déle, musí pořídit druhý akumulátor.

Kvalita zpracování je velmi dobrá, jak je zvykem u LOSI. Model je vyroben z lisovaného kompozitního plastu, protože zkrátka bohatě dostačuje. Tak jak bylo zmíněno v předešlém odstavci, tak to platí i zde. Díky pomalé jízdě není model náchylný na poškození od odletujícího materiálu. Mnohem více jej ohrožuje pád z výšky, který plast výborně odtlumí. U modelu jsou vyztuženy pouze bočnice šasi a tlumiče. Vzhledem k ideálnímu vyvážení je motor s převodovkou umístěn uprostřed auta ve spodní části. 

Konstrukce pohonného ústrojí a podvozku si zaslouží samostatný odstavec. Pohání jej motor značky Dynamite 540 35T a výkon je přenášen na kola pomocí šnekové převodovky. Crawler je tady od toho, aby pokořil stávající limity rc "tereňáků", pomáhají mu k tomu speciální pneumatiky s vysokou adhezí. Ty jsou na disk uchycení pomocí speciálního systému bedlock. Pro přejezdy nerovností, kde se kříží nápravy prostě zajásáte, protože nápravy umožňují úhel kolem 75°. Jízdu v noci zjednoduší LED střešní rampa a LED reflektory.

Na závěr je vhodné odpovědět na otázku, pro koho je tento model LOSI Night Crawler určen? Komu je LOSI Night Crawler určen? Otázka byla odpovězena již v úvodním odstavci, když jsem řekl, že to chce trpělivého milovníka jízdy v extrémním terénu. Zkrátka díky jeho průchodností terénu, schopnosti křížení náprav po něm nemůžete chtít drifty a závodění na asfaltu. Jeho obrovskou výhodou je i to, že s ním lze jezdit jak doma, tak i exteriéru. Crawler dokonce zvládne i schodiště, ale chce to chvíli tréninku, jinak by to mohlo skončit v kotrmelcích. 

Ona cena odpovídá kvalitě a schopnostem, rc model má výborný poměr cena/výkon. Stojí asi 8 000 Kč, musíte ale počítat s přikoupením alespoň dvou akumulátorů a nabíječky. Takže celková investice se bude pohybovat lehce nad hranici 10 000 Kč, což není vůbec přemrštěné.

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!