KRÁL DRONŮ 2018

Kde sehnat široký sortiment dronů?

Většina nás se z drony již potkala, taky se najdou tací, kteří chtějí vlastnit dron ale při pohledu do ceníků jim hrůzou zešediví vlasy, protože ceny jsou opravdu vysoké. Je sice zcela zřejmé a jasné, že pokud chci koupit něco kvalitního, tak si za to musím připlatit, bohužel v případě, že kupuji drona a nejsem zcela přesvědčený, že jej chci, je opravdu hloupost utrácet desítky tisíc a poté tyto drony s finanční ztrátou prodávat. V tomto článku si řekneme jaké jsou výhody a nevýhody, co pro nás vyplývá, když vlastníme dron a kde koupit pro začátek. 

Dnešní ultra moderní doba je plná různých zkratek a cizích slov, stejně je tomu i v kontextu s drony. Samotné slovo dron vlastně označuje bezpilotní letadlo, neboli UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Prvotní myšlenka vymyslet letoun, který dokáže sám létat se zrodila v době, kdy se přišlo na to, že limitujícím faktorem mnoha strojů je člověk! Za účelem ochrany lidských životů se začalo usilovně pracovat na vývoji dálkově ovládaných letounů bez posádky, tzv. dronů. 

 

dron

Základní účely, které plní drony:

  • vojenské, 
  • meteorologické průzkumy, 
  • výlety do kosmu.

 

Druhy dronů

Drony můžeme rozdělit hned do několika kategorií, a to podle účelu ke kterému byly vyrobeny, nebo podle konstrukce. Základním rozdělení nám udává dvě hlavní skupiny a to drony pro vojenské využití a pro ostatní komerční využití. Jelikož se zjistilo, že s drony si lze užít poměrně velkou legraci, můžeme se běžně setkat s drony výhradně pro zábavu, nebo pro profesionální práci fotografů a filmařů. Nejznámějším typem dronů jsou tzv. kvadrokoptéry se čtyřmi vrtulemi. Pokud toho dělení nemáte ještě dost a nezamotali jste se, tak se drony dále dělí na autonomní a dálkově ovládané. Většina dronů pro komerční využití je na dálkové ovládání.

 

  1. Kvadrokoptéra - dron se čtyřmi rotory 
  2. Hexakoptéra - dron se šesti rotory
  3. Multikoptéra - nadřazený výraz pro kvadrokoptéry a hexapotéry. Do této kategorie spadají oba zmíněné typy

 

Nevýhody dronů

Dá se říct, že jedinými limitujícími faktory jsou:

legislativa

kapacita baterií.

 

Legislativa je ve většině případů ožehavé téma, stejně tak jako u dronů. Zákony a jejich dodržování se bohužel liší stát od státu a tak se může zdát, že “každá ves, jiná pes”. Někde je létání drony zakázáno a někde zse můžete létat dle své libosti. Česká republika je zatím takový medián, existuje úřad UCL (úřad civilního letectví), který se touto problematikou zabývá. Současné baterie a jejich kapacita jsou limitující i pro elektromobily, takže u dronů se není čemu divit. Baterie běžného drona vydrží na jedno nabití cca 10-20 min.

 

dron

Použití dronů

Drony se staly součástí života mnoha lidí, takže je můžeme spatřit na obloze, jak tiše proplouvají vzduchem a natáčí, nebo fotí okolní krajinu. Oblíbenost dronů spočívá v tom, že pomocí nich můžeme získat velmi specifické záběry a fotografie, které bychom byli schopni pořídit pouze pomocí klasického vrtulníku s pilotem. Logicky vzato, pronájem vrtulníku, je nákladnější, než dron.

 

Dalším způsobem, jak využít dron je legrace! Ano, čtete správně, protože dron se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním. Letové vlastnosti dronů jsou na velmi vysoké úrovni. Možností pohybu je mnoho a s některými typy je možné létat i akrobacii.

 

Pokud přece jenom chcete spojit natáčení a průzkum nového prostředí společně se zábavou, doporučuji zakoupit takové drony, které spárujete se smartphonem a okamžitě máte možnost sledovat online záběry nebo jen fotit.

 

Budoucnost dronů

Lidé si na drony postupně zvykají a je i na nás, abych jim tento proces pomohli zvládnout. Pro každého majitele by mělo být zcela jasné dodržování pravidel létání, nenarušovat cizí soukromí, být trpěliví a ohleduplní.

 

V budoucnu lze očekávat, že se drony stanou součástí skoro každé domácnosti, děti si budou s nimi hrát stejně jako s s autíčky na dálkové ovládání. Rodiny budou mít své létající kamery ze kterých budou běžně pořizovat záběry z dovolených, rodinných sešlostí a podobně. Myslivci s nimi budou hlídat svěřené revíry, rybáři vnadit své úlovky, zemědělci kontrolovat úrodu, celníci hlídat hranice, policisté dozírat na pořádek a tak dále a tak dále. Zajímavé, že ano?

 

dron

 

Kde koupit?

Pokud jsem Vás nahlodal k tomu, že si pořídíte drona, tak byste měli také vědět, kde jej sehnat. Na internetu existuje mnoho prodejců, ale jen málo z nich má dlouholeté zkušenosti, výborné recenze a široký sortiment a nabídku rc modelů a dronů. Společnost ASTRA model splňuje všechna kritéria a tak neváhejte a navštivte jejich e-shop, kde si opravdu vybere každý!

 

Kontakt

Prakšická 2589

688 01 Uherský Brod

Česká republika

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!