KRÁL DRONŮ 2018
 • Žhavé novinky na trhu

  Žhavé novinky na trhu

  Monitorujeme to nejlepší, co přichází na trh RC modelů

  Chci číst více

 • Odborné návody

  Odborné návody

  Radíme, jak poladit a vylepšit vašeho miláčka

  Chci číst více

 • Vyberte si to své

  Vyberte si to své

  U nás zjistíte, který RC model bude ten pravý

  Chci číst více

 • 01
 • 02
 • 03
/ 03

Co u nás najdete

Husté videa

Husté videa

Neuniknou vám nejnovější unpackingy, recenze a DYI tutoriály!
Slevy

Slevy

Pravidelně uvádíme nejlevnější modely ve výprodejích
Poradna

Poradna

Chcete začít s RC modely? Dostaneme vás do toho!

Jak vybrat palivo do žhavicích motorů

Mnoho z modelářů, milovníku RC přešlo na spalovací motory. Toto řešení má spoustu výhod, například nepotřebujete žádné akumulátory, nemusíte se tedy starat o to, jestli máte nabito nebo ne. Ruku na srdce, srdce chlapa to chytne víc než elektřina. V tomto článku se zaměříme na palivo, které je nutné pro chod žhavících motorů.

palivo do žhavicích motorů

Problémy s certifikací GHS

Palivo do žhavicích motorů je vyrobeno z:

 • nitrometanem, 
 • metylalkoholu,
 • ricinového oleje.

Během několika let dozadu, cca rok 2015 způsobil paniku a nedostatek těchto paliv. V platnost tehdy vyšla mezinárodní certifikace GHS, která ošetřuje označování chemikálií. Pokud ji látka nemá, nastává problém s dovozem a samotným prodejem. Nezbytnou součástí všech balení je dobře známý bezpečnostní uzávěr se šroubovací pojistkou. Dále je nutné označení obalu i pro nevidomé! "Nová" paliva s certifikací GHS již na trhu jsou, způsobila však prudký růst cen, někdy i dvojnásobně. 

Přeprava nebezpečných látek ADR

Vše, co je spojeno s přepravou ADR je problém. Jelikož se jedná o palivo, je hořlavé a bohužel i doprava prostřednictvím klasických kurýrních služeb nebo České pošty je nemožná. Jediným řešením je příplatek za kurýry s certifikací ADR. Pokud zboží přece jenom pošlete, jedná se o hrubé porušení podmínek přepravy. V případě porušení obalu nebo potřísnění řidiče kurýrní služby je odpovědnost na vás. Tento bod jsem uvedl pro případ, kdybyste se domáhali zaslání paliva nebo jej odesílali někomu jinému. 

Je lepší míchání nebo koupě hotového výrobku? 

Chcete-li se vyhnout problémům s přepravou, existuje řešení, kdy si namícháte vlastní palivo do žhavicích motorů. Jedná se o poměrně jednoduchou věc, protože jednotlivé komponenty jsou běžně k dostání. Pokud si však nechcete špinit ruce a riskovat, že vyletíte do vzduchu, doporučím koupit přímo namíchané palivo ve specializované prodejně, například zde. K dispozici jsou kanystry, nejčastěji o objemu 3-5 litrů.

 

 

Tagy: rc modely, rcprohobby, astramodel, rc příslušenství, palivo do rc modelů,, palivo do žhavicích motorů, rc náhradní díly

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!