KRÁL DRONŮ 2018

Jak vybrat expediční RC model?

Léto se blíží, co takhle pořídit nějakou novou hračku? Že to zní zajímavě, to si pište! Na výběr máte opravdu velké množství rc modelů. Tento článek budu mířit ale na tzv. expedice. Víte, co to je? Jedná se o disciplínu, kde máte možnost vyzkoušet si na vlastní "kůži " a v malém měřítku skutečnou off-road výpravu. Taková výprava se může odehrávat na dvorku, v parku nebo místě, kde je občas nějaká louže nebo bláto. Pokud vás expediční modely zaujaly, začtěte se do článku.

Expedice mají spoustu výhod, nejzajímavější je fakt, že vás nelimituje výška podvozku, takže můžete jezdit kdekoliv. Je však důležité, nejezdit v naprostém "marastu", pro to tyto rc modely nejsou stavěny. Na druhou stranu jsou sice pomalejší, to však není na škodu, alespoň minimalizujete riziko zničení modelu.

Dělení expedičních modelů

Při nákupu se setkáte s těmito kategoriemi:

  • Crawlery,
  • Klasické expedice. 

Ke každé skupině teď přiřadím jeden nejpopulárnější model, u crawlerů je to LOSI Night Crawler. Jedná se o speciálně upravené modely do těžšího terénu, bez obav zvládne (skály, nebo bláto). Podvozky těchto modelů jsou pevné a vybavené diferenciály, které jsou uzavřené. Bohužel nejsou vhodné na několikakilometrové túry. Klasickou expedicí můžeme nazvat model Traxxas Summit.  Pyšní se například uzavíratelným diferenciálem nebo dvoustupňovou převodovkou, takže jezdí rychleji než crawlery. Bohužel je to takový slon. porcelánu, protože je příliš velký.

Jak vybírat?

Pokud vás nadchly expedice, pojďme se pustit do výběru modelu, ať co nejdřív můžete jezdit! Prvním faktorem je cena, protože peníze jsou vždy až na prvním místě. Zároveň to nejlevnější není nejlepší, doporučuji kupovat rc modely renomovaných výrobců. Ceny se pohybují od cca 2.500-15.000,-. U nejlevnějších modelů získáte průvan v peněžence a chvilkovou zábavu, kterou velmi rychle vystřídá vztek z toho, že jste si koupili atrapu a krám, který nezvládne skoro ani jezdit po rovině, natož v terénu. Sázkou na jistotu je značka Traxxas, která má poněkud vyšší ceny. Chcete-li něco levnějšího koukněte se po modelech Summit 1:16 anebo auto ECX Barrage.

Traxxas TRX-4

Pro opravdové fajnšmekry je tady připraven tento model. Bez nadsázky by se dalo říct, že je to nejlepší model "ever"! Model je dostupný ve 3 verzích (Bronco, Defender a Tactical Unit) (TU). TRX-4 se pyšní mnoha vymoženostmi. Zmínil bych například dvoustupňovou převodovku, která se ovládá kolébkovým přepínačem na vysílači. Další featurou je dálkově ovládaná uzávěrky diferenciálů ve variantách (uzamčení protáčení kol na jedné nápravě – zadní nebo obě uzavřené nebo oba otevřené). Poslední vychytávkou jsou nápravové převodovky, sloužící ke zvýšení světlé výšku auta a točivého momentu kol.

Dále je k dispozici volič jízdních režimů, kterých je celkem pět:

  1. Crawling s aktivním bržděním na svahu, 
  2. Sport s dojezdem na volnoběh, 
  3. Závodní bez zpátečky,
  4. Trail mód s brzdou při puštění plynu,
  5. Tréninkový mód pro děti. 

A to je asi tak vše, co byste měli vědět před nákupem expedičního modelu. Doufám, že jsem vás přesvědčil, koupit jej můžete například zde.

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!