KRÁL DRONŮ 2018

Recenze letadla: E-flite Apprentice S15e RTF

Dnes začneme poněkud z jiné strany, a to rozbalováním z krabice o rozměru 100x20x50. Když krabici otevřeme, spatříme samotný téměř hotový model s příslušenstvím, tříčlánkový akumulátor E-flite 3300 mAh, vysílač DX5e s bateriemi a nabíjecí zařízení. Všechny díly jsou zabalené a upevněné ke krabici, aby nedošlo k jejich poškození v průběhu přepravy.

Samotný model je vyroben populární technologií vstřikování Z-foamu do forem a má následující parametry:

  • Rozpětí modelu je 150cm, 
  • Délka 108cm, 
  • Hmotnost 1390g.

Křidélka nejsou na pantech, ale jsou řešeny prolisy, ovšem vyztuženy páskou. Stejně tak výškovka a směrovka, oboje je zhotoveno z jiného pěnového materiálu, navíc vyztuženo jakousi deskou vlepenou mezi poloviny a uhlíkovými tyčkami. Jelikož se jedná o motorový model, srdcem je BL15 s 840 otáčkami na volt a vrtulí 11x8, je to tedy už docela kus letadla - žádný trpaslík, ve spolupráci s v přijímači zabudovaným stabilizačním systémem AS3X jistě snese i silnější vítr. 

Model má dále osazen 30A regulátor E-flite s 3,5A BEC obvodem. Serva jsou osazena čtyři:

  • 3x 13g digitální s kombinací plastových a kovových převodů,
  • 1x digitální na směrovku s příďovým podvozkem. 

Aby se model mohl pohybovat také po zemském povrchu, je osazen tříkolovým podvozkem s pěnovými koly o průměru 65mm, což zaručuje skvělé řízení a bezpečnost. Když jsme u bezpečnosti, zmíním funkci SAFE, která se stará o asistenci při přistání a vzletu.

Vhodné i pro začátečníky!

Pokud nemáte dostatek zkušeností, může se stát, že tzv. přetáhnete při přistání. Následky jsou takové, že se model může rozbít, když dopadne na přední část. Modely tohoto typu jsou ovšem poměrně imunní, protože i když dojde k přetažení, dojde pouze k mírné deformaci přední části modelu, k poškození motoru a vrtulí nedojde, protože tam nejsou. S rozvojem moderních technologií a stabilizačních systémů se situace mění a dnes je schopen začátečník bez problémů řídit model, na který by si dříve ani nepomyslel a právě výsledkem této evoluce je model, který dnes testujeme, tedy E-flite Apprentice S15e ve verzi RTF s vysílačem Spektrum DX5e.

Závěr

Jak bylo naznačeno v předešlém odstavci, jedná se o model, který je určen především pro začátečníky, vzhledem k tomu, že se ovládá výškovkou a o ostatní se starají systémy. E-flite Apprentice S15e ve verzi RTF mohu vřele doporučit! Pokud zvažujete nad nákupem podobného stroje, navštivte e-shop, který nabízí svým zákazníkům velmi široký sortiment rc modelů.

 

Napište nám

Chcete ještě konkrétněji poradit popřípadě radu zkušeného technika? Jsme tady pro vás!